Разлика помеѓу преработките на „Џовани Бокачо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.27 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.27 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...)
Во позрелите дела на Бокачо треба да се спомене и т.н. прв италијански психолошки роман ''[[Елегија на госпоѓа Фјамета според неа на жените вљубени раскажана]]'', кој е интересен по раскажувањето во прво лице. Раскажувачот е жена, па тој факт го прави ова дело уште поинтересно.
 
Меѓу помалите дела на италијански јазик се ''[[Буколички песни]]'', како и биографиите на познатите жени (од Ева до [[Ивана Неаполска]]), потоа важното учено дело на Бокачо ''[[За родословите на паганските богови]]'', а треба да се истакне и активноста на Бокачо во врска со проучувањето на делото на Данте. ''[[Расправите во слава на Данте]]'' го содржат култот на Бокачо кон големиот поет на ''[[Божествена комедија|Комедијата]]'', па со право се смета дека токму Бокачо ја нарекол ''божествеfdskjfksdjбожествена''.
 
[[Категорија:Италијански писатели]]

Прегледник