Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
r2.7.3) (Робот: Додава war:Konsilyo han Trento; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава el:Σύνοδος του Τρέντο)
с (r2.7.3) (Робот: Додава war:Konsilyo han Trento; козметички промени)
Соборот издал осуди на „протестантскиот ерес“ и ги зацврстил црковните учења на католичката црква во домените на скриптурата, традицијата, изворниот грев, оправданието, богослужението, евхаристијата и обожувањето на светите. Издал и неколку реформски декрети.<ref>Jedin, 138</ref> Дефинирајќи ја католичката доктрина за спасението, богослужбите и библиските канони, Соборот всушност одговорил на аргументите на протестантската реформација.
 
Соборот од Тренто, иако издолжен и прекинуван неколку пати поради политички и религиозни несогласувања, претставувал значајна реформа на католичката црква и отелотворение на она што се нарекува контра-реформација. Се смета за прв современ вселенски собор на католичката црква, чии достигања продолжуваат да живеат во неа до денес.<ref name ="ODCC">Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article ''Trent, Council of''</ref><ref>What was, still is, quoted in [http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20070629_responsa-quaestiones_en.html Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church]</ref>
 
== Наводи ==
[[tr:Trento Konsili]]
[[uk:Тридентський собор]]
[[war:Konsilyo han Trento]]
[[zh:特倫托會議]]

Прегледник