Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 65 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ka:ზელანდია (კონტინენტი); козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава ja:ジーランディア)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ka:ზელანდია (კონტინენტი); козметички промени)
Зиландија има површина од 3.500.000 [[Квадратен километар|квадратни километри]], и со тоа е поголема од [[Гренланд]] или [[Индија]], а речиси е половина од површината на Австралија. Необично е долга и тесна, и се протега од [[Нова Каледонија]] на север до суб-антарктичките острови на Нов Зеланд на југ (латитуда од 19° до 56° југ).<ref name="Te Ara"/> [[Нов Зеланд]] е најголемиот дел од Зиландија кој се наоѓа над површината на морето.
 
Најголемите потпоени делови на Зеландија се [[Лорд Хауов Остров|Лорд Хауовиот Остров]], [[Челенџерско Плато|Челинџерското Плато]], [[Кемпбелово Плато|Кемпеловото ПлатоПлатото]]то, [[Норфолк (гребен)|гребенот Норфолк]], и островот [[Четамски Остров|Четем]]. Помалите делови ги опфаќаат Луизијада Плато, островот Мелиш, Кен Плато, Честерфилд Плато и гребенот Дампер.<ref name="Mortimer">
{{Citation | first = Nick | last = Mortimer | contribution = Zealandia | contribution-url = http://www.earth2006.org.au/papers/extendedpdf/Mortimer.pdf | title = Australian Earth Sciences Convention | pages = 4 | year = 2006 | place = Melbourne, Australia | accessdate = 2007-03-28}}.</ref>
 
[[id:Selandia (benua)]]
[[it:Zealandia]]
[[ka:ზელანდია (კონტინენტი)]]
[[nl:Zeelandië]]
[[ja:ジーランディア]]

Прегледник