Разлика помеѓу преработките на „Јужен Океан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Менува yo:Òkun Apáagúúsù)
с
[[Податотека:Southern Ocean.png|220px|right]]
{{Океани}}
 
'''Јужен Океан''', познати уште како '''Голем Јужен Океан''', '''Антарктички Океан''', '''Јужен Поларен Океан''' или '''Јужен Леден Океан''', е [[океан]] што е раcположен северно од [[Антарктик]]от и јужно од 60° S. Овој океан е четврти по голема со 20,327,000 кm².
 

Прегледник