Разлика помеѓу преработките на „Хистологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 298 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ko:조직학)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Microscope with stained slide.jpg|мини|300п|Обоен хистолошки препарат, кој се наоѓа на предметно стакло, покриен со покривно стакло, поставен на светлосен микроскоп.]]
 
'''Хистологија''' (грчки: histos- ткиво) е [[наука]] која ги изучува [[Морфологија|морфолошките]], функционалните и [[Еволуција|еволутивните]] закономерности на [[Ткиво|ткивата]].
 

Прегледник