Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 7 години
с (r2.7.1) (Робот: Додава pa:ਕਲਾ)
Во крајот на 18 век и почетокот на 19 век се напуштиле принципите на Класицизмот и се појавил [[Романтизам|Романтизмот]]: уметници како [[Џозеф Малорд Вилијам Тарнер |Тарнер]] преку нивната претстава на природата ги евоцираат емоциите на човекот <ref>{{harv|Gombrich|2001|p=475-497|id=Gombrich2001}}</ref>.
 
[[Податотека:JuanGris.Juan Gris - Portrait of Pablo Picasso - Google Art Project.jpg|thumb|[[Хуан Грис]], ''Портрет на [[Пикасо]]'', 1912]]
 
Отфрлањето на традициите изродува бројни движења<ref>{{harv|Gombrich|2001|p=557|id=Gombrich2001}}</ref> ([[Реализам]], [[Натурализам]], [[Импресионизам]], [[Симболизам]], ...). Постои поголема комплексност во односите меѓу уметниците и купувачите на уметнички дела: Уметникот веќе не сака да се адаптира на вкусовите на неговите клиенти. Доколку тоа и го стои чувствува некој вид понижување. Но ако работи онака како што сака, изолирано, ризикува да се осуди себеси да живее во сиромаштија <ref name="G25">{{harv|Gombrich|2001|p=501-503|id=Gombrich2001}}</ref>. Наскоро некои уметници ќе почнат да се издвојуваат и да го презираат потчинувањето на вкусовите на публиката. Во 20 век се јавува јаз меѓу уметниците кои имаат успех и оние неконформистите кои ќе бидат ценети дури после нивната смрт. <ref name="G25"/>.
29

уредувања

Прегледник