Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 31 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
|familycolor=Indo-European
|pronunciation=[ˈʊrd̪uː]
|image=[[Податотека:Ordu.jpg|160px]]
|caption='''Урду''' на персиско-арапското писмо [[Насталик (писмо)|насталик]]
|states= [[Пакистан]], [[Индија]],[[Фиџи]], како и малцински јазик во [[САД]], [[Обединетото Кралство]], [[Германија]], [[Канада]], [[Обединетите Арапски Емирати]], [[Кувајт]], [[Бахреин]], [[Катар]], [[Саудиска Арабија]], [[Австралија]], [[Авганистан]], [[Норвешка]], [[Јужна Африка]],[[Маврициус]], [[Гвајана]], [[Малезија]], [[Суринам]], [[Тринидад и Тобаго]] и [[Мјанмар]].

Прегледник