Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 124 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Менува pa:ਉਰਦੂ)
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Урду јазик
|изворноимеnativename=اُردو
|семејствобојаfamlycolor=Indo-European
|изговорpronunciation=[ˈʊrd̪uː]
|сликаimage=[[Податотека:Ordu.jpg|160px]]
|коментарcaption='''Урду''' на персиско-арапското писмо [[Насталик (писмо)|насталик]]
|државиstates= [[Пакистан]], [[Индија]],[[Фиџи]], како и малцински јазик во [[САД]], [[Обединетото Кралство]], [[Германија]], [[Канада]], [[Обединетите Арапски Емирати]], [[Кувајт]], [[Бахреин]], [[Катар]], [[Саудиска Арабија]], [[Австралија]], [[Авганистан]], [[Норвешка]], [[Јужна Африка]],[[Маврициус]], [[Гвајана]], [[Малезија]], [[Суринам]], [[Тринидад и Тобаго]] и [[Мјанмар]].
|регионregion=[[Јужна Азија]]
|ранкrank=19–21 (мајчин јазик)
|зборувачиspeakers=60 милиони (мајчин јазик) (2007)<br />180 милиони вкупно
|сем2fam2=[[Индо-ирански јазици|Индо-ирански]]
|сем3fam3=[[Индо-арјански јазици|Индо-арјански]]
|сем4fam4=[[Централни индо-арјански јазици|Централни]]
|сем5fam5=[[Хинди јазици|Западен хинди]]<ref name="Ethno">[http://www.ethnologue.com/show_lang_family.asp?code=urd Linguistic Lineage for Urdu - Ethnologue]</ref>
|сем6fam6=[[Хариболи]]
|писмоscript=[[Урду азбука]] ([[Насталик (писмо)|Насталик]])
|нацијаnation={{ПАК}}<br /> {{ИНД}} (само 5 држави) <br /> {{ФИЏ}}
|агенцијаagency=[[Агенција за национален јазик]], (Пакистан); <br />[http://www.urducouncil.nic.in/ Национален совет за промоција на урди], (Индија)
|iso1=ur|iso2=urd|iso3=urd}}
 

Прегледник