Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 309 бајти ,  пред 14 години
замена на инфокутијата
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(замена на инфокутијата)
{{Инфокутија Јазик
{{Language
|nameиме=Долнолужички јазик
|nativenameизворноиме=Dolnoserbski
|pronunciationизговор=[ˈdɔlnɔˌsɛrskʲi]
|statesдржави=[[Германија]]
|regionрегион=[[Бранденбург]]
|зборувачи=14 000
|script=[[Латинска азбука|Латинско]] ([[Сорбска азбука|Сорбска варијанта]])
|speakersiso1=14,000
|iso2=dsb
|iso3iso2b=dsb
|iso2t=
|familycolor=Индоевропски
|iso3=
|fam1=[[Индоевропски јазици|Индоевропски]]
|семејствобоја=Indo-European
|fam2=[[Балто-словенски јазици|Балто-словенски]]
|fam3сем1=[[СловенскиИндоевропски јазици|СловенскиИндоевропско]]
|fam4сем2=[[ЗападнословенскиБалто-словенски јазици|ЗападнословенскиБалто-словенско]]
|fam5сем3=[[ЛужичкосрпскиСловенски јазици|ЛужичкосрпскиСловенско]]
|сем4=[[Западнословенски јазици|Западнословенско]]
|сем5=[[Лужичкосрпски јазици|Лужичкосрпско]]
|азбука=[[Сорпска азбука|Сорпска]] [[Латиница|латиница]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Долнолужички''' или '''долнолужичкосрпски јазик''' е [[јазик]] кој се зборува во [[Бранденбург]], [[Германија]], во областа околу градот [[Котбус]]. Денеска има уште 2.000 луѓе во поодминати години кои го зборуваат овој јазик. Неговата лоша состојба се должи на фактот што повеќе нема деца кои го зборуваат како мајчин. Овој јазик е исто така заштитен и се проучува во [[Лајпцишкиот институт]]. Долнолужичкиот, како и [[Горнолужички јазик|горнолужичкиот]] е присутен во медиумите, радиото, телевизијата, но исто така постои и весник „NOWY CASNIK“.
[[Проектот ВИТАЈ]] служи токму ѕа ревитализација на долнолужичкиот и горнолужичкиот јазик.

Прегледник