Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Капан ан 2.jpg|мини|десно|210п|Предната влезна порта наод Капан ан]]
'''Капан ан''' е деловен и угостителски објект и поранешен ан и караван-сарај во [[Скопје]], којшто е сместен во внатрешноста на [[Стара скопска чаршија|Старата скопска чаршија]]. Изгарден е по наредба на [[Иса-бег]] во втората половина на 15. век, а како ан работел до [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref name="Османлиски споменици">Лидија Кумбараџи-Богоевиќ: „Османлиски споменици во Скопје“, Скопје, 1998.</ref> По обновувањето во 1974 година се користи како објект за деловни и угостителски цели.
 

Прегледник