Бобовидни: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Автоматска таксокутија | name = Бобовидни | image = Securidaca longipedunculata MS 4773.JPG | taxon = Бобовидни...)
 
сНема опис на уредувањето
 
==Распределба==
Бобовидните се [[коспомолитизам (биологија)|космополитски]] ред растенија, exceptсо thatисклучок onlyна theтоа subfamilyшто [[Papilionoideae]]во (Faboideae)северниот ofдел theна Fabaceae[[умерена areклима|северниот wellумерен dispersedпојас]] throughoutдобро theраспространета northernе partсамо ofфамилијата theГлушини [[Temperate|Northод Temperate Zone]]Бобовите.<ref>{{цмс|last = Стивенс|first = П.Ф.|title = [[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија|Филогенија на скриеносемениците]]|publisher = Ботаничка градина - Мисури|date = 7 мај 2006|url = http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/| accessdate = 20 ноември 2006}} {{en}}</ref>
 
==Галерија==

Прегледник