В’лтава: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 296 бајти ,  пред 10 години
с
Откажано уредувањето 2721444 на уредникот 31.11.113.48 (разговор)
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Откажано уредувањето 2721444 на уредникот 31.11.113.48 (разговор))
 
Чесите ја сметаат Влтава за своја национална река. Позната е [[симфонија]]та „''Влтава“'' од циклусот ''Моја татковина'' (''Má vlast'') на чешкиот композитор [[Беджих Сметана]].
 
== Литература ==
* Општа енциклопедија ЈЛЗ - Загреб 1982 (том 8 Ш-Жва)
влтавата била река која се наоѓала во Чешка и се протегала од падините на пл.мануа па се до пл.тада.
 
== Галерија ==

Прегледник