Разлика помеѓу преработките на „Западни Словени“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: sh:Zapadni Slaveni)
{{Инфокутија народ
[[Image:Slavic europe.svg|thumb|230px|Словенски држави. Западнословенски држави се тие во светлозелена боја.]]
|group = Западни Словени</br><small>Západní Slované ([[чешки|чеш.]]) <br> Západní Slovania ([[Словачки јазик|ск.]]) <br>Słowianie zachodni ([[полски|пл.]])</small>
|image = [[File:Slavic europe.svg|200px|link=]]
|caption = Западните Словени (светлозелено) на картата на Европа.
|pop =>82 милиони
|regions =
Мнозинство: [[Чешка]], [[Полска]], [[Словачка]].
Малцинство: [[Германија]], [[Унгарија]].
|langs=[[западнословенски јазици]]:<br><small>[[чешки]], [[кашупски јазик|кашупски]], [[полски]], [[шлезиски јазик|шлезиски]], [[словачки]], [[лужичкосрпски јазици|лужичкосрпски]]</small>
|rels= [[атеизам]], [[католицизам]]
|related = [[Словени]]
}}
 
'''Западните Словени''' или во историјата именувани како '''Венети''' се подгрупа на [[Словени]]те кои зборуваат на еден од [[западнословенски јазици|западнословенските јазици]]. Денес во оваа група на народи се вбројуваат [[Полјаци]]те (вклучувајќи ги и [[Кашупци]]те и [[Шлезијци]]те), [[Чеси]]те, [[Словаци]]те и [[Лужички Срби|Лужичките Срби]]. Историската група на [[Лехитски племиња]], во која се и Полјаците, ги вбројувала и исчезнатите [[Полапци]] и [[Поморци (народ)|Поморци]]. Јазиците на Горна и Долна [[Лусетија]] биле слични со лехитските и чехословачките јазици.<ref>Bohemia and Poland. Chapter 20.pp 512-513. [in:] Timothy Reuter. The New Cambridge Medieval History: c. 900-c.1024. 2000</ref>.

Прегледник