Разлика помеѓу преработките на „Иван I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 68 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Иван I бил малиот син на Даниел. Кога починал неговиот постар брат Јуриј, тој не оставил наследник па во [[1325]] година тој станал негов наследник, кое било потврдено и од страна на монголскиот хан. Тој продолжил со борбите против големиот тверски кнез за наследството на [[Владимирско кнежество|Владимирското кнежество]]. Во негово време со помош на [[Златната орда]] бил заземен [[Владимир]] и во [[1331]] година тој го присоединил Владимир кон својата територија. Тоа станало кога помалите кнежества како Твер, Новгород и Рјазан одбиле да плаќаат данок на Златната орда. По ова следувало предупредување од Златната орда дека неговите територијални претензии треба да престанат.
 
Немајќи избор, остатокот од своето владеење Иван го провел мудро користејќи ја својата финансиска моќ. [[Москва]] и понатаму продолжила да плаќа годишен данок а од друга страна пак, дел од малите кнежества плаќале на Московското кнежество. Тој многу бргу успеал да го прекрши договорот за проширување на своите територии со Монголците. Иван I успеал да го убеди на рускиот патријарх Максим да ја премести својата престолнина најпрвин од [[Киев]] во Владимир, бидејќи градот бил разрушен претходно од страна на татарите. Наследникот на Максим, Петар ги помагал московските кнезови во борбата со Твер, и долго време живеел во Москва каде ја изградил [[Успенска катедрала|Успенската катедрала]]. Изградба на соборниот храм започнала на [[4 август]] [[1326]] година, а катедрала била завршена и осветена на [[4 август]] [[1327]] година. Во тоа време градот Москва станал главен град на Владимирско-Суздалското кнежество, а подоцна и на [[Киевска Русија]].
Иван I продолжил со проширување на своите територии преку купување на неколку области како Новгород, Владимир и Ростов.

Прегледник