Прејди на содржината

Даниел Московски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty|monarch
{{Инфокутија за личност
| name име=Даниел Московски
| title =
| портрет=Danila_titularnik.jpg
| image =Даниел Московски
| опис=Кнез на [[Русија]]
| imgw =190px
| наставка=
| caption =
| роден-дата= [[1261]]
| reign = 1263—1303
| роден-место=
| coronation =
| починал-дата={{починал на|4|март|1303}}
| othertitles =
| починал-место={{починал во|Москва}}
| succession =[[Голем кнез на Москва|Московски кнез]]
}}
| predecessor = -
| successor = [[Јуриј III ]]
| spouse =
| spouse-type = [[List of Russian consorts|Consort]]
| issue =
| house = [[Рурик]]
| house-type = династија
| father =[[?Александар Невски]]
| mother =Maria
| birth_date =1261
| birth_place =[[Москва]]
| death_date = 5 март 1303
| death_place =[[Москва]]
| date of burial =
| place of burial =
| religion =
|}}
'''Даниел Московски''' бил [[кнез]] на [[Москва]] во периодот од [[1263]] година. Тој бил син на [[Александар Невски]] и прв [[кнез]] на [[Москва]].