Прејди на содржината

Даниел Московски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Данаил бил најмладиот син на [[Александар Невски]], големиот кнез на [[Владимир]], [[Новгород]] и [[Москва]]. Според традицијата, неговиот татко ја разделил својата територија на своите синови. Тој, како најмал го добил најмалото и тогаш неважно [[кнежество Москва]] кога по смртта на Невски, Даниел станал официјален владетел.
 
Во првите осум години управувал неговиот чичко [[Јарослав III]]. По смртта на Јарослав, ДанаилДаниел водел војни против своите браќа Димитриј и [[Андреј III]] за управување на големото кнежество Владимир. И покрај неуспехот во овие војни, во [[1300]] година го заробил кнезот на [[Рјазан]] и добил територијални проширувања а во [[1302]] година починал Иван Переславски кој не оставил наследник, туку во својот тестамент напишал дека му ги отстапува неговите територии на својот роднина од Москва.
Во 1303 година Данаил починал. Јуриј III Московски
Јуриј бил најстариот син на Данаил Московски, кој по неговата смрт освен престолот ги наследил и војните со Монголите и Андреј III, големиот кнез на Владимир-Суздал. По неговата смрт, Јуриј ја сакал титулата на Переславлското кнежество. Од друга страна пак, Михаил II го опседнале Переславл и Москва, а самиот Михаил заминал во Златната орда каде му била потврдена титулата кнез.
 
Во 1303 година ДанаилДаниел починал. Јуриј III Московски
 
{{Руски владетели}}
{{Русија-политичар-никулец}}
 
[[Категорија:Монарси на Московското кнежество]]