Габра: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 14 години
с
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Прв пат се споменува за селото во [[ноември]] [[1576]] година во еден отомански регистар на трговци на добиток. Документот и денеска се чува во Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методиј" во [[Софија]] како архивна единица 23 потпод сигнатурен фонд 95 во кој што се четаат имињата на селаните од Чукурово (денес Габра), кој што имаат дадено добиток на [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]].
 
Во [[25 декември]] [[1877]] година Чукурово е ослободено од [[турско ропство]]. После [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] во близината на селото е демаркирана [[граница]]та помеѓу [[Кнежество Бугарија]] и [[Источна Румелија]]. Во [[1934]] година селото е преименувано и носи името на реката [[Габра (река)|Габра]]
 
{{Бугарија-никулец}}
620

уредувања

Прегледник