Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 52 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.190.211 (разговор), вратено на последната верзија на ZéroBot
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 213.135.190.211 (разговор), вратено на последната верзија на ZéroBot)
| data1 = {{profit}}'''$318,3 милијарди''', според „Богати луѓе низ историјата“ (2008), базирано врз информации на [[Форбс]] - февруари 2008.
}}
'''Џон Дејвисон Рокфелер''' (8 јули 1839 – 23 мај 1937) бил [[САД|американски]] [[индустрија|индустријалец]] и филантроп. Рокфелер ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал компанијата [[Стандард Оил]] и ја водел сè до своето пензионирање во 1897 година.
''' NIKITA VRCKOSKAAA NIKITA VCKOSKA MUAHAHAHHA hii!
Џон Дејвисон Рокфелер''' (8 јули 1839 – 23 мај 1937) бил [[САД|американски]] [[индустрија|индустријалец]] и филантроп. Рокфелер ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал компанијата [[Стандард Оил]] и ја водел сè до своето пензионирање во 1897 година.
Стандард Оил е основана во Охајо како партнерство на Џон Д. Рокфелер, неговиот брат Вилијам Рокфелер, Хенри Флагер, Џејбс Боствик, Семјуел Ендрјус и Стивен Харкенс како партнер без право на глас. Како побарувачката за керозин и бензинот нагло се зголемиле, богатството на Рокфелер, исто така, се зголемува и станува најбогатиот човек во светот, во неговото време, неговата состојба во времето на смртта беше долари 1,4 милијарди (номинална 1937.) NYTimes проценува дека неговото богатство е околу 192.000.000.000 $ еквивалент 2006 година. Рокфелер беше еден од најголемите филантропи на САД, основач на фондацијата Рокфелер, жртвувано голема количина на медицинските истражувања, образованието, особено, за борба против жолта треска. Тој, исто така, основан е и Универзитетот во Чикаго и Рокфелер Универзитетот. Тој имаше четири ќерки и еден син, кој е наследник на раководството на фондацијата Рокфелер.
 

Прегледник