Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|thumbмини|300px300п|СтандарденСтандардниот модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред]]
'''Бозони''' се честички кои се дел од симетрично составените квантни состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 

Прегледник