Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 23 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава zh-min-nan:Boson)
с
'''Бозони''' се честички кои се дел од симетрично составените квантни состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Името го добиле според [[Индија|индискиот]] физичар [[Сатјендра НатСатјендранат Бозе]] (Satyendra Nath Bose).
 
Бозони се следниве честички:

Прегледник