Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска лига на Англија Чемпионшип“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Чемпионшип лига'"'' е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во [[Премиер лига|Премиерлигата]], а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]].
 
== Тимови во сезона 2012/13 ==

Прегледник