Разлика помеѓу преработките на „Нов Тајпеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:newtaipeiNewtaipei.jpg|рамка|десно|Њу Тајпеј]]
<gallery>
Податотека:newtaipei.jpg|Њу Тајпеј
</gallery>
Њу Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.
== Име ==
17

уредувања

Прегледник