Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 27 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ckb:دوسلدۆرف)
{{Infobox German location
|Name = Диселдорф
|Art = градскиГрад
|image_photo = Düsseldorf Ansichten2.jpg
|image_caption = горе: [[Пристаниште Диселдорф]], <br />во долниот ред од лево: Штендехаус [[Уметничка колекција на Северна Рајна-Вестфалија]], [[Кралска алеја]] и [[Градска порта]] |image_flag = Düsseldorf flag.jpg
|Bundesland = Северна Рајна-Вестфалија
|Regierungsbezirk = Диселдорф
|Kreis = urbanУрбан округ
|Höhe = 38
|Fläche = 217
|Bürgermeister = [[Дирк Елберс]]
|Bürgermeistertitel = Oberbürgermeister
|Partei = CDU
|Partei = [[Христијанско-демократска партија (Германија)|ЦДУ]]
|ruling_party1 = CDU
|ruling_party1 = [[Христијанско-демократска партија (Германија)|ЦДУ]]
|ruling_party2 = [[Слободна демократска партија|ФДП]]FDP
|year = <!-- Year founded (not "year of first recorded mention") -->
}}
 
Како [[Листа на градови во Германија|седми најнаселен град во Германија]] во градските граници и урбаното население од 1,5 милиони луѓе<ref>1,525,029 inhabitants for the Düsseldorf [[Larger Urban Zone]]</ref>, Диселдорф е еден од [[Метрополитенските области во Германија|петте глобални градови во земјата]]. Според листите на градови со највисок [[квалитет на живот]] Диселдорф е рангиран на шестото место во светот и на првото во Германија.<ref name="Mercer">{{cite web|url=http://www.mercer.com/summary.htm?idContent=1128060|title=Mercer's 2009 Quality of Living survey highlights - Global|date=2009-04-28|work=Mercer|accessdate=2009-07-07}}</ref><ref name="Forbes">{{cite news |url=http://www.forbes.com/2009/04/27/cities-best-live-lifestyle-real-estate-best-places-to-live.html |title=World's 20 Best Places To Live |publisher=Forbes.com | first=Matt |last=Woolsey |date=2009-04-28}}</ref>.
 
 
== Географија ==
 
=== Физичка географија ===
 
[[Податотека:Rheinuferpromenade in Düsseldorf DSCF1161.jpg|thumb|Шеталиште долж Рајна]]
 
Диселдорф се наоѓа во центарот на сливот на [[Долна Рајна]], на делтата, каде што [[Дисел]] се влева во реката [[Рајна]]. Градот се наоѓа на источната страна на Рајна, освен [[Округ 4 (Диселдорф)|округот 4]] ([[Оберкасел]], [[Нидеркасел]], [[Херт]] и [[Лерик]]). Преку Рајна, градот [[Нојс]] бил изграден на делтата на реката [[Ерфт]]. Диселдорф се наоѓа југозападно од урбаното подрачје [[Рур]], а е во средината на метрополитенскиот регион [[Рајна-Рур]].
 
{{See also|Листа на збратимени градови во Германија}}
 
Диселдорф е [[збратимени градови|збратимен]] со:<ref name="Düsseldorf">{{citeцитирана webвеб страница |url= http://www.amazingdusseldorf.com/community-local/people/twin-towns.html |title=TwinЗбратимени Townsградови |publisher= www.amazingdusseldorf.com |accessdate=2009-10-29 }}</ref>
 
* {{flagiconзнамеикона|Обединето Кралство}} [[Рединг, Беркшир|Рединг]], [[Обединето Кралство|Велика Британија]], од 1947, официјално од 1988<ref name="Düsseldorf"/><ref>{{cite web | publisher = Reading Borough Council (2000-2006) | url = http://www.reading.gov.uk/communityandliving/towntwinning/ | title = Town twinning| accessdate = May 6, 2009}}{{dead link|date=April 2011}}</ref>
* {{flagiconзнамеикона|Израел}} [[Хаифа]], [[Израел]] <ref name="Düsseldorf"/><ref name="Haifa">{{citeцитирана webвеб страница |url=http://www.haifa.muni.il/Cultures/en-US/city/CitySecretary_ForeignAffairs/EngActs.htm |archiveurl=http://web.archive.org/web/20071009084809/http://www.haifa.muni.il/Cultures/en-US/city/CitySecretary_ForeignAffairs/EngActs.htm |archivedate=2007-10-09 |title=Twin City acitivities |publisher=Haifa Municipality |accessdate=2008-02-14}}</ref>
* {{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Хемниц]], [[Саксонија]], [[Германија]] <ref name="Düsseldorf"/>
* {{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Тулуз]], [[Франција]]
* {{flagiconзнамеикона|Полска}} [[Варшава]], [[Полска]] <ref name="Düsseldorf"/><ref name="Warsaw">{{cite webцитирана веб страница|author= |url=http://um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index.php?dzial=aktualnosci&ak_id=3284&kat=11 |title=Miasta partnerskie Warszawy |work=um.warszawa.pl |publisher=Biuro Promocji Miasta |pages= |page= |date=2005-05-04 |accessdate=2008-08-29}}{{dead link|date=April 2011}}</ref>
* {{flagiconзнамеикона|Русија}} [[Москва]], [[Русија]] <ref name="Düsseldorf"/>
* {{flagiconзнамеикона|Кина}} [[Чонгкинг]], [[Народна Република Кина|Кина]] <ref name="Düsseldorf"/>
 
== Поврзано ==
 
{{Portal|Северна Рајна-Вестфалија}}
* [[Јапонски ден во Диселдорф]]
* [[ОПЕНГрадови]]
{{Geographic location
|Centre = Диселдорф
|North = [[Дуизбург]], [[Есен (Германија)|Есен]]
|Northeast = [[Дортмунд]]
|East = [[Вупертал]], [[Касел]]
|Northwest = [[Крефелд]]
}}
 
{{Главни градови на покраините во Германија}}
{{Градови во Германија}}
{{Евровизија}}
{{Portal|Окрузи во Северна Рајна-Вестфалија}}
 
[[Категорија:Диселдорф| ]]
[[Категорија:Турски заедници во Германија]]
 
{{Link GA|de}}
{{Link GA|lv}}
{{Link GA|ru}}
 

Прегледник