Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 308 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Марко Пиноти''' (роден на {{роден|25|февруари|1976}} во [[Осио Сото]], [[Ломбардија]]) е [[италија]]нски [[друмски велосипедист]], кој вози за [[UCI ProTeam]] екипата {{ct|BMC}}.<ref name="Pinotti BMC">{{cite news |url= http://www.cyclingnews.com/news/bmc-signs-pinotti-and-van-garderen|title= БМЦ потпиша со Пиноти и Ван Гардерен |date=1 септември 2011|accessdate=8 април 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Пиноти е специјалист за [[индивидуален хронометар]], во кој тој бил петкратен италијански хронометарски првак (2005, 2007, 2008, 2009 и 2010).
 
== Кариера ==
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px]] Краен пласман [[Трка околу Ирска 2008|Трка околу Ирска]]
: 1. Етапа 21, [[Џиро д’Италиа 2008|Џиро д’Италиа]]
: 3. Краен пласман [[Тур де Романди]]
;2009
;2010
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
: 7. Краен пласман, [[Тур де Романди 2010|Тур де Романди]]
::1. Пролог
: 5. Краен пласман [[Вуелта ал Паис Васко 2010|Вуелта ал Паис Васко]]
: 1. Етапа 1 (TTT) [[Џиро дел Трентино]]
: 1. [[Податотека:Jersey green.svg|20px]] Спринтерски пласман [[Трка околу Баскија 2012|Трка околу Баскија]]
: 6. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
::1. Етапа 7 (ITT)
{{Palmares end}}
 
[[Категорија:Родени во 1976 година]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2012]]
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Италија]]
 
[[ca:Marco Pinotti]]

Прегледник