Сплитско-далматинска жупанија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
с (r2.7.3) (Робот: Додава ar:مقاطعة سبليت-دالماسيا)
(дополнување)
 
'''Сплитско-далматинската жупанија''' е жупанија во средна [[Далмација]] со седиште во [[Сплит]]. Се граничи со [[Шибенско-книнска жупанија|Шибенско-книнскоата жупанија]] на север, и со [[Дубровачко-неретванска жупанија|Дубровачко-неретванската жупанија]] на југ.
==Административна поделба==
Сплитско-далматинската жупанија е поделена на 16 градови и 39 општини.
'''Градови:''' [[Вис]], [[Вргорац]], [[Врлика]], [[Имотски]], [[Каштела]], [[Комижа]], [[Макарска]], [[Омиш]], [[Синј]], [[Солин]], [[Сплит]], [[Стари Град]], [[Супетар]], [[Триљ]], [[Трогир]] и [[Хвар]].
 
'''Општини''': Башка Вода, Бол, Брела, Градац, Дицмо, Дуги Рат, Дугопоље, Загвозд, Задварје, Змијавци, Јелса, Клис, Лечевица, Локвичици, Ловреч, Марина, Милна, Нережишча, Округ, Оток, Подбаље, [[Подстрана]], Постира, Пргомет, Приморски Долац, Проложац, Пучишча, Руновичи, Сегет, Селца, Сучурај, Сутиван, Тучепи, Хрваце, Чиста Прово, Шестанович, [[Шолта]].
 
 
 
==Население==
Анонимен корисник

Прегледник