Разлика помеѓу преработките на „Џани Мерсман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 107 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Џани Мерсман''' (роден на {{роден|5|декември|1985}} во [[Тилт]]) е [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[UCI ProTeam]] екипата {{ct|LTB}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title= Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date=29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.
 
== Достигнувања ==
{{Palmares start}}
;2005
: 1рв1. Краен пласман, Трка околу Намен
::1рв,1. Етапа 3
;2006
: 1рв,1. Етапа 2, Трка околу Намен
: 3ет3. Краен пласман, Тур де л‘Оасл’Оас
::1рв,1. Етапа 4
;2007
: 1рв,1. Етапа 5, [[Трка околу Австрија 2007|Трка околу Австрија]]
: 1рв,1. Етапа 3, [[Трка околу Џорџија 2007|Трка околу Џорџија]]
;2008
: 1рв,1. Етапа 4, [[Тур де Валони]]
: 2ор2. Краен пласман, Етоал де Бесеже
;2010
: 2ор2. Краен пласман, [[Париз-Корез]]
;2011
: 1рв1. Краен пласман, Сиркут де Ардени
::1рв,1. Етапа 2
::1Рв,1. Бодовен пласман
: 7ми7. Краен пласман, Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
: 2ор,2. Париз-Тројес
: 2ор,2. Рут Адели
: 4ти,4. Флеш д‘Емеродд’Емерод
: 8ми,8. [[Брабант Пајл]]
: 3ет,3. [[Хале-Ингоигем]]
;2012
:1рв, 1. Етапа 1, [[Волта ао Алгарве 2012|Волта ао Алгарве]]
:1рв, 1. Етапа 4, [[Париз-Ница 2012|Париз-Ница]]
:2ор, Етапа 3, [[Тур де Романди 2012|Тур де Романди]]
{{Palmares end}}
 
 
* [http://www.giannimeersman.be/ Лична страница]
 
{{Возачи во Лото-Белисол}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->

Прегледник