Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.172 бајти ,  пред 9 години
додаден/изменет шаблон
(изменета категоризација, дополнување)
(додаден/изменет шаблон)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
{{Инфокутија филм
 
| name = Чикаго
 
| image = Чикаго (филм) - плакат.jpg
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од издавачката куќа Miramax Films. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]], [[2003]].Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).
| alt =
| caption = Филмскиот плакат
| director = [[Роб Маршал]]
| producer = Боб Вејнстејн<br />Харви Вејнстејн<br />Крег Зедан<br />Мартин Ричардс
| writer = Маурин Ваткинс<br />Боб Фоси<br />Бил Кондон
| starring = [[Рене Зелвегер]]<br />[[Кетрин Зета-Џонс]]<br />[[Ричард Гир]]<br />[[Квин Латифа]]<br />[[Џон Рејли]]<br />[[Кристин Барански]]<br />Тај Дигс<br />Луси Лу
| music = Дени Елфмен
| cinematography = Дион Биби
| editing = Мартин Валш
| distributor = „[[Miramax Films]]“
| released = [[27 декември]], [[2002]]
| runtime = 113 минути
| country = {{САД}}
| language = [[Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]45 милиони
| gross = $306.776.732
}}
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од издавачката куќа Miramax„Miramax FilmsFilms“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]], [[2003]].Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвил, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-Џоунс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]].
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]) настапува, во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во водвиљ („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.
 
{{ОскарФилм}}
 
2.148

уредувања

Прегледник