Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Менува: en:Mizrahi Hebrew)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|имеname=Мизрахиски хебрејски јазик
{{Инфокутија за јазик
|државиregion=[[Блиски исток]]
|име=Мизрахиски хебрејски јазик
|familycolor=Afro-Asiatic
|изворноиме=
|сем1fam1=[[Семитски јазици]]
|изговор= ''''
|сем2fam2=[[Северозападни семитски јазици]]
|држави=[[Блиски исток]]
|азбукаscript=[[Мизрахиска хебрејска азбука]]
|регион=
|зборувачи=
|семејствобоја=Афро-азијатски
|сем1=[[Семитски јазици]]
|сем2=[[Северозападни семитски јазици]]
|азбука=[[Мизрахиска хебрејска азбука]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Мизрахискиот хебрејски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува од страна на [[мизрахиски евреи|мизрахиските евреи]] кои живеат во арапските земји на [[Блиски исток|Блискиот исток]]. Од овој [[јазик]] биле превземени некои термини при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хербејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}

Прегледник