Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.023 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| rounds = 27
<!-- Winners -->
| individual_champion = {{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
| individual_champion_team = {{ct|OLO|2011}}
| teams_champion = {{ct|OLO|2011}}
| nations_champion = {{flagcountryдржавнознаме|ШпанијаИталија}}
| previous = [[Светски ранкинг UCI 2010|2010]] (Светски ранкинг UCI)
| next = [[Светска турнеја UCI 2012|2012]]
== Настани ==
 
Сите 26 настани од [[Светска турнеја UCI 2010|светската турнеја UCI 2010]] себиле вклучени, иако пласманот во [[UCI ProTour]], во кои спаѓааспаѓале 16 настани, претходно била распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка [[Трка околу Пекинг]] ебила додадена на распоредот.
 
18 екипи кои имааимале UCI ProTeam статус себиле обврзани да учестуваатучествуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка можеможеле дополнително да повикаповикаат други екипи, кои имааимале UCI Pro-Continental статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.
 
{| class="wikitable"
!width=19%|Втор
!width=19%|Трет
!width=18%|Други бодови<ref>[http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTU2MzU&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=NDk5MDY&LangId=1 Points allocation]</ref><br>(4-то. место па натаму)
!width=4%|Етапни бодови
|-
|{{flagiconзнамеикона|Австралија}} [[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]]
|18 Јан - 23 Јан
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Камерон Мајер]]|АВС}}<br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Метју Гос]]|АВС}}<br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Бен Свифт]]|ВБР}}<br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Париз-Ница 2011|Париз-Ница]]
|6 Мар - 13 Мар
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Тирено-Адријатико 2011|Тирено-Адријатико]]
|9 Мар - 15 Мар
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Кедел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Микеле Скарпони]]|ИТА}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Милано-Сан Ремо 2011|Милано-Сан Ремо]]
|19 Мар
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Метју Гос]]|АВС}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Шпанија}} [[Волта а Каталуња 2011|Волта а Каталуња]]
|21 Мар - 27 Мар
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Микеле Скарпони]]|ИТА}}†<br/>(100 бодбода)
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}}†<br/>(80 бодбода)
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Крис Хорнер]]|САД}}†<br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Белгија}} [[Гент-Вевелгем 2011|Гент-Вевелгем]]
|27 Мар
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Том Бонен]]|БЕЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Даниеле Бенати]]|ИТА}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тајлер Фарар]]|САД}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Белгија}} [[Трка околу Фландрија 2011|Трка околу Фландрија]]
|3 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Ник Нијенс]]|БЕЛ}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Силвен Шаванел]]|ФРА}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Шпанија}} [[Трка околу Баскија 2011|Трка околу Баскија]]
|4 Апр - 9 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Крис Хорнер]]|САД}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Париз-Рубе 2011|Париз-Рубе]]
|10 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Јохан Вансумерен]]|БЕЛ}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Мартен Тјалинги]]|ХОЛ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Холандија}} [[Амстел Голд Рејс 2011|Амстел Голд Рејс]]
|17 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Сајмон Геранс]]|АВС}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Белгија}} [[Флеш Валон 2011|Флеш Валон]]
|20 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Самуел Санчез]]|ШПА}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Белгија}} [[Лиеж-Бастон-Лиеж 2011|Лиеж-Бастон-Лиеж]]
|24 Апр
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Енди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Швајцарија}} [[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]
|26 АприАпр - 1 Мај
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Кедел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Џиро д‘Италиад’Италиа 2011|Џиро д‘Италиад’Италиа]]
|7 Мај - 29 Мај
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Микеле Скарпони]]|ИТА}}† <br/>(170 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}}† <br/>(130 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Џон Гадре]]|ФРА}}† <br/>(100 бодбода)
|90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2
|16, 8, 4, 2, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]
|5 Јун - 12 Јун
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Кедел Еванс]]|АВС}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Швајцарија}} [[Тур де Свис 2011|Тур де Свис]]
|11 Јун - 19 Јун
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Леви Лајпхајмер]]|САД}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Стевен Краусвејк]]|ХОЛ}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]
|2 Јул - 24 Јул
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Кедел Еванс]]|АВС}} <br/>(200 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Енди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(150 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(120 бодбода)
|110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4
|20, 10, 6, 4, 2
|-
|{{flagiconзнамеикона|Шпанија}} [[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]
|30 Јул
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Карлос Баредо]]|ШПА}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Грег ван Авермет]]|БЕЛ}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Полска}} [[Трка околу Полска 2011|Трка околу Полска]]
|31 Јул - 6 Авг
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Петер Саган]]|СВК}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Марко Маркато]]|ИТА}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Белгија}}{{flagiconзнамеикона|Холандија}} [[Енеко Тур 2011|Енеко Тур]]
|8 Авг - 14 Авг
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Дејвид Милар]]|ВБР}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Шпанија}} [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]]
|20 Авг - 11 Сеп
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Хуан Хосе Кобо]]|ШПА}} <br/>(170 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Крис Фрум]]|ВБР}} <br/>(130 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(100 ptsбода)
|90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2
|16, 8, 4, 2, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Ватенфал Класик 2011|Ватенфал Класик]]
|21 Авг
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Гералд Чолек]]|ГЕР}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Борут Божич]]|СЛО}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Франција}} [[ГП Уест-Франција 2011|ГП Уест-Франција]]
|28 Авг
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Грега Боле]]|СЛО}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Сајмон Геранс]]|АВС}} <br/>(60 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тома Веклер]]|ФРА}} <br/>(50 бодбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Канада}} [[Гран при Квебек 2011|ГП де Квебек]]
|9 Сеп
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(60 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Ригоберто Уран]]|КОЛ}} <br/>(50 ptsбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Канада}} [[Гран при Монтреал 2011|ГП де Монтреал]]
|11 Сеп
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Руј Кошта (велосипедист)|Руј Кошта]]|ПОР}} <br/>(80 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Пјерик Федриго]]|ФРА}} <br/>(60 ptsбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(50 ptsбода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagiconзнамеикона|Кина}} [[Трка околу Пекинг 2011|Трка околу Пекинг]]
|5 Окт - 9 Окт
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/> (100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[ДавидДејвид Милер]]|ВБР}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Крис Фрум]]|ВБР}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]]
|15 Окт
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Оливер Цауг]]|ШВА}} <br/>(100 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(80 бодбода)
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(70 бодбода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
 
За промена од претходните години, само возачите од [[UCI ProTeam]] можеле да освојуваат поени за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
Алберто Контадор, кој завршил на крајот на третото место во индивидуалниот поредок, по повлекувањето на неговите резултати во февруари 2012 и неговите бодови биле преместени. Шпанија била предводник во националниот поредок, пред повлекувањето на неговите резултати.
 
По [[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]], ова е поредокот:<ref>http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1</ref>
|-
|align=center |1
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|718
|-
|align=center |2
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Кедел Еванс]]|АВС}}
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|584
|-
|align=center |3
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}}
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|446
|-
|align=center |4
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Микеле Скарпони]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|419
|-
|align=center |5
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|349
|-
|align=center |6
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|317
|-
|align=center |7
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|310
|-
|align=center |8
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}}
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|296
|-
|align=center |9
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|289
|-
|align=center |10
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Френк Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|284
|-
|align=center |11
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|260
|-
|align=center |12
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |13
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Енди Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |14
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Иван Басо]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|250
|-
|align=center |15
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Крис Фрум]]|ВБР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |16
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}}
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |17
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|222
|-
|align=center |18
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Метју Гос]]|АВС}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|217
|-
|align=center |19
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|213
|-
|align=center |20
|{{flagathleteатлетзнаме|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|207
|}
 
* 222230 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече [[Александар Колобнев]] од списокот, откако излезе позитивен на [[хидрохлоротијазид]] во текот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]. Единствено неговите индивидуални бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговата екипа и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од екипите на ProTour имаат завршени во позиции со кои освоиле бодови.
 
=== Екипно ===
 
ЕкпиниотЕкипниот пласман се пресметува со додавање на освоените бодови на првите пет возачи на екипата во табелата. Екипите со ист број на бодови се пласираат според нивниот највисоко рангиран возач.
 
{| class="wikitable"
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|818
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (296), [[ДавидДејвид Милар|Милар]] (185), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (108), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106)
|-
|align=center|9
|{{ct|QST|2011}}
|align=center|383
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Гералд Чолек|Чолек]] (67), [[Дрис ДевенинсДевенин|ДевенинсДевенин]] (50), [[Дарио Каталдо|Каталдо]] (36)
|-
|align=center|17
|{{ct|SBS|2011}}
|align=center|228
|[[Ник Нијенс|Нијенс]] (101), [[Крис Анкер СоренсенСеренсен|К.А. СоренсенСеренсен]] (80), [[Хуан Хосе Аедо|Х.Х. Аедо]] (34), [[Ричи Порт|Порт]] (10), [[Баден Кук|Кук]] (3)
|}
 
|-
|align=center|1
|{{flagcountryдржавнознаме|ИТА}}
|align=center|1302
|[[Микеле Скарпони|Скарпони]] (419), [[Винченцо Нибали|Нибали]] (310), [[Иван Басо|Басо]] (250), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (213), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110)
|-
|align=center|2
|{{државнознаме|БЕЛ}}
|{{flagcountry|ШПА}}
|align=center|11871184
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (718), [[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (125), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (101), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100)
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (446), [[Самуел Санчез|Санчез]] (317), [[Хуан Хосе Кобо|Кобо]] (206), [[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (118), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (100)
|-
|align=center|3
|{{државнознаме|АВС}}
|{{flagcountry|БЕЛ}}
|align=center|1184
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (718), [[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (125), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (101), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100)
|-
|align=center|4
|{{flagcountry|АВС}}
|align=center|1092
|[[Кедел Еванс|Еванс]] (584), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Сајмон Геранс|Геранс]] (111), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Мајкл Метјус (велосипедист)|Метјус]] (74)
|-
|align=center|11844
|{{државнознаме|ШПА}}
|align=center|1076
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (446), [[Самуел Санчез|Санчез]] (317), [[ХуанБењат Хосе КобоИнчаусти|КобоИнчаусти]] (206118), [[БењатХавиер ИнчаустиТондо|ИнчаустиТондо]] (118100), [[ХавиерХосе ТондоХоакин Рохас|ТондоРохас]] (10095)
|-
|align=center|5
|{{flagcountryдржавнознаме|ВБР}}
|align=center|947
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (289), [[Крис Фрум|Фрум]] (230), [[ДавидДејвид Милар|Милар]] (185), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Бен Свифт|Свифт]] (91)
|-
|align=center|6
|{{flagcountryдржавнознаме|ГЕР}}
|align=center|799798
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (349), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[Гералд Чолек|Чолек]] (67), [[МарселФабијан КителВегман|КителВегман]] (4443)
|-
|align=center|7
|{{flagcountryдржавнознаме|ХОЛ}}
|align=center|707
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (222), [[Бауке Молема|Молема]] (190), [[СтивенСтевен КрујсвијкКраусвејк|КрујсвијкКраусвејк]] (128), [[Ваут Пулс|Пулс]] (94), [[Лоренс тен Дам|Тен Дамдам]] (73)
|-
|align=center|8
|{{државнознаме|САД}}
|{{flagcountry|ФРА}}
|align=center|637
|[[Томас Воклер|Воклер]] (190), [[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (161), [[Џон Гадре|Гадре]] (126), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Пјер Ролан (велосипедист)|Ролан]] (70)
|-
|align=center|9
|{{flagcountry|САД}}
|align=center|571
|[[Леви Лајпхајмер|Лајпхајмер]] (158), [[Крис Хорнер|Хорнер]] (153), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (108), [[Том Даниелсон|Даниелсон]] (81), [[Тејлор Фини|Фини]] (71)
|-
|align=center|109
|{{flagcountryдржавнознаме|ЛУК}}
|align=center|537536
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (284), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252), [[Џемпи Друкер|Друкер]] (1)
|-
|align=center|1110
|{{flagcountryдржавнознаме|ШВА}}
|align=center|470
|[[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Оливер Цауг|Цауг]] (100), [[Грегори Раст|Раст]] (60), [[Матијас Франк|Франк]] (42), [[Михаел Албасини|Албасини]] (16)
|-
|align=center|411
|{{државнознаме|ФРА}}
|align=center|637442
|[[Томас Воклер|Воклер]] (190), [[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (161), [[Џон Гадре|Гадре]] (126), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[ПјерИбер РоланДипон|Дипон]] (велосипедист34), [[Лојд Мондори|РоланМондори]] (7031)
|-
|align=center|12
|{{flagcountryдржавнознаме|НОР}}
|align=center|390
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Александер Кристоф|Кристоф]] (7)
|-
|align=center|13
|{{flagcountryдржавнознаме|ИРС}}
|align=center|319
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (296), [[Николас Роуш|Роуш]] (19), [[Филип Дењан|Дењан]] (4)
|-
|align=center|14
|{{flagcountryдржавнознаме|ДАН}}
|align=center|285
|[[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136), [[Крис Анкер СоренсенСеренсен|СоренсенСеренсен]] (80), [[Ларс Итинг Бак|Бак]] (54), [[Алекс Расмусен|Расмусен]] (13), [[Јонас Аен ЈоргенсенЈергенсен|ЈоргенсенЈергенсен]] (2)
|-
|align=center|15
|{{flagcountryдржавнознаме|КАЗ}}
|align=center|234
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Сергеј Ренев|Ренев]] (4)
|-
|align=center|16
|{{државнознаме|СЛО}}
|{{flagcountry|РУС}}
|align=center|226
|[[Денис Меншов|Меншов]] (145), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26), [[Денис Галимзјанов|Галимзјанов]] (23), [[Артем Овечкин|Овечкин]] (2)
|-
|align=center|17
|{{flagcountry|СЛО}}
|align=center|219
|[[Грега Боле|Боле]] (91), [[Јанез Брајкович|Брајкович]] (71), [[Борут Божич|Божич]] (57)
|-
|align=center|1817
|{{flagcountryдржавнознаме|СВК}}
|align=center|214
|[[Петер Саган|П. Саган]] (198), [[Петер Велитс|П. Велитс]] (16)
|-
|align=center|1918
|{{flagcountryдржавнознаме|КОЛ}}
|align=center|211185
|[[Ригоберто Уран|Уран]] (179), [[Карлос Бетанкур|Бетанкур]] (12), [[Фабио Дуарте|Дуарте]] (8), [[Хосе Серпа|Серпа]] (6), [[Маурисио Солер|Солер]] (6)
|-
|align=center|2019
|{{flagcountryдржавнознаме|ПОР}}
|align=center|165
|[[Руј КостаКошта (велосипедист)|КостаКошта]] (101), [[Тијаго Машадо|Машадо]] (35), [[Мануел Кардозо (велосипедист)|Кардозо]] (27), [[Серхио Паулињо|Паулињо]] (1), [[Нелсон Оливеира|Оливеира]] (1)
|-
|align=center|920
|{{државнознаме|ЧЕШ}}
|align=center|226146
|[[Роман Кројцигер|Кројцигер]] (145), [[Франтишек Рабоњ|Рабоњ]] (1)
|}
 
* Возачи од 3735 држави имаат освоени бодови досега.
 
== Напредок во водството ==
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
|-
!width style="width:25%;"| Настан<br />(Победник)'''
!width style="width:25%;"| '''Индивидуален'''
!width style="width:25%;"| '''ЕкипноЕкипен'''
!width style="width:25%;"| '''Национален'''
|-
|[[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]]<br />([[Камерон Мајер]])
{{Светска турнеја UCI}}
 
[[Категорија:2011 во спортотдрумскиот велосипедизам]]
[[Категорија:Светска турнеја UCI]]
[[Категорија:Светска турнеја UCI 2011| ]]
 
[[ca:UCI World Tour 2011]]

Прегледник