Разлика помеѓу преработките на „Средна согласка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Поимот не важи за носните согласки како {{МФА|[m n ŋ]}}, бидејќи во носот не е можен страничен воздушен тек. Не постои јазик што ги реализира усните избувни согласки {{МФА|[p b t d k ɡ]}} странично, иако неусните избувни согласки како {{МФА|[t d k ɡ]}} може да имаат спореден страничен испуст. Избувните согалски по дефиниција се средни. Усните слеани согласки {{МФА|[f v]}} најчесто имаат страничен тек, бидејќи усните го попречуваат воздухот по средината, но сепак не се сметаат за странични бидејќи ниеден јазик не разликува средни и странични усни слеани согласки.
 
Во некои јазици, согласките може да бидат помеѓу средни и странични . На пример, [[јапонски јазик|јапонскиот]] има [[едноударна согласка]] што може да биде или средна или странична - средна кога стои пред предна самогласка, како во ''riри'' {{МФА|[ɾi]}}, а странична пред задна самогласка, како во ''roро'' {{МФА|[ɺo]}}. Претставувањето на фонемата ''r'' самко како {{МФА|/ɾ/}} или како {{МФА|/ɺ/}} дава погрешен впечаток, бидејќи изговорот се менува од едно на друго.
 
== Поврзано ==

Прегледник