Бранислав Ивановиќ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
 
'''Бранислав Ивановиќ''' (роден на {{роден на|22|февруари|1984}}) е [[Србија|српски]] фудбалер и капитен на српскиот национален фудбалски тим кој игра за [[Челзи]] во премиер[[ФА лигатаПремиер Лига]]та. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек.
Бранислав неговата кариера ја почна во [[Србија]], играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и [[ОФК Београд]]. Потоа тој се пресели во [[Русија]] каде што играл за [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]]. После две поминати години во [[Москва]] тој се преселил во [[Челзи]]. Тој играше за Србија на нивниот прв интернационален турнир, [[Светско првенство во фудбал 2010|Светското фудбалско првенство 2010]].
Иванович беше избран за десен бек на сезоната за [[ФА Премиер лига|Премиер лигата]] во сезоната 2009-2010 кога [[Челзи]] ја освои лига титулата и [[ФА Куп|ФА Купот]] во [[2010]].

Прегледник