Централна банка на Иран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: {{политики на Иран}} thumb|250px|лево|Bank Markazi, [[Tehran, Iran]] '''Централната банка на Ир...)
 
сНема опис на уредувањето
{{политики на Иран}}
[[Image:300px-Bank_markazi.jpg|thumb|250px|лево|Bank Markazi, [[TehranТехеран]], [[IranИран]]]]
 
'''Централната банка на Иран''' ([[фарси]] -''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'', [[англиски]] -''Bank Markazi Jomhouri Islami Iran'') е [[централна банка]] на [[Иран]].
==Гувернери на централната банка на Иран==
 
<!-- Image with unknown copyright status removed: [[Image:50000_rials_by_Central_Bank_of_Iran.jpg|thumb|лево|250px| 50000 [[IranianИрански rialРиал]]s printed by the Central Bank of Iran (aka Bank Markazi)]] -->
[[Image:Iranmoney.jpg|thumb|250px|лево|20,000 [[IranianИрански rialРиал]]s printed by Bank Markazi]]
[[Image:500rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|500 [[IranianИрански rialРиал]]s]]
 
{| class="wikitable"
 
==Надворешни врски==
*{{fa icon}} {{en icon}} [http://www.cbi.ir/default_en.aspx Central Bank of the Islamic Republic of Iran official site] (including statistics ab* [http://iran-daily.com/1386/2860/html/focus.htm Islamic Banking — Iran Daily]out Iran's economy)
*[http://iran-daily.com/1386/2860/html/focus.htm Islamic Banking — Iran Daily]out Iran's economy)
 
 

Прегледник