Разлика помеѓу преработките на „Хемиска формула“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 196 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава bg, eu, fa, hi, hr, ht, ia, jv, kk, mr, ne, stq, ta, ur; брише als, da, nds; менува de, es, hu)
с
{| class="wikitable" style="float:right; margin: 0 0 0 2em;"
!Zn(OH)<sub>2</sub>
|-
|<center>Пример за<br />хемиска формула,<br/> [[цинк хидроксид]]</center>
|}
'''Хемиска формула''' е начин на изразување информации поврзани со [[атом]]ите кои образуваат одредено [[хемиско сооединение]] и како врската на тие атоми се менува при одредена [[хемиска реакција]]. За [[молекуларно соединение]] познат е терминот '''молекуларна формула''' која пак го одредува [[хемиски елемент|елементот]] по неговиот [[хемиски симбол]] и го кажува бројот на атоми на секој елемент најден во секоја одвоена [[молекула]] од тоа соединение.
 

Прегледник