Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 873 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
 
{{Цитат| '''Веднаш да кажам дека имуногенетските испитувања било каде во Светот, па и кај нас се показател на антрополошките карактеристики, но никако и национално обележје. Не може да прифатам дека најчестата појава на еден ген во едно подрачје значи национално обележје... Таквите заклучоци, благо кажано, се политички толкувања на генетските податоци и им нанесуваат ненадоместлива штета на научните и медицинските истражувања кај нас и во Светот... Нашите испитувања покажаа голема шареноликост во нашите гените што укажува на висок степен на мешање на нашиот народ со околните народи... Нашите испитувања не покажуваат дека постои "македонски" ген. '''.<ref>[http://star.vest.com.mk/default.asp?id=26372&idg=2&idb=545&rubrika=Revija ВРЕВА И КОНТРОВЕРЗИ ОКОЛУ ПОСЛЕДНОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ГЕНЕТСКИТЕ СЛИЧНОСТИ МЕЃУ МАКЕДОНЦИТЕ И ГРЦИТЕ. Генот не е национално обележје. проф. д-р Мирко Спироски, ВЕСТ, Година: 2 Број:545 Сабота 5/4/2002.]</ref>}}
 
== Лазар Колишевски ==
Зошто предавник на македонскиот народ каков што е [[Лазар Колишевски]] кој сакаше одвнатре да ја уништи традицијата и идеологијата на Илинденското востание за независна Македонија, по негова наредба беа убиени над 200 млади македонски патриоти кои предлагаа за обединување и независност на Македонија, а сега ние го имаме ставено на инфокутијата на главната страна за нашиот народ. Барам итно отстранување на линкот и сликата на Колишевски од оваа статија.
 
== Референци ==
188

уредувања

Прегледник