Разлика помеѓу преработките на „Омејади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 36 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува ar:الدولة الأموية; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава als:Umayyaden)
с (r2.7.3) (Робот: Менува ar:الدولة الأموية; козметички промени)
'''Омејадската династија''' ([[арапски јазик|арапски]]: بنو أمية), позната и како '''умајадска династија''' била втора од четирите исламски калифати кои биле основани по смртта на пророкот [[Мухамед]]. Нејзиното име потекнува од [[Умајад ибн Абд Шамс]], кој бил прадедо на првиот умајадски калиф. Иако првично семејството живеело односно потекнувало од градот [[Мека]], сепак градот [[Дамаск]] бил главен град на нивниот калифат. Во текот на нивното постоење, нивната империја станала десета најголема империја на сите времиња по моќ и територија. Нивната династија била уништена од страна на [[Абасиди|Абасидската династија]] кои се преселиле кон [[Ал Анадулз]] и каде го основале [[Кордопски калифат|Кордопскиот калифат]].
 
Калифите опстојувале од времето на [[Мухамед]] сè до [[1924]] година, и истите биле контролирани од страна на различни династии, вклучувајќи ги [[Праведен калифат|Праведниот калифат]] по [[Мухамед]], Умајадскиот со седиште во [[Дамаск]] и [[Кордоба]], [[Абасиди|Абасидскиот калифат]] со седиште во [[Багдад]], [[Фатимиди|Фатимидите]]те со седиште во [[Каиро]] и [[Османлии|Османлиите]]те со седиште во денешен [[Истанбул]].
 
 
[[af:Omajjadiese Kalifaat]]
[[als:Umayyaden]]
[[ar:الخلافةالدولة الأموية]]
[[an:Omeya]]
[[ast:Dinastía Omeya]]

Прегледник