Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.492 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Велешани (со користење на HotCat))
{{Инфокутија Уметник
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| bgcolour = #6495ED
'''[[Живко Фирфов]]''' ({{роден во|Велес|Македонија}}, {{роден на|20|ноември|1906}} - {{починал на|21|јули|1984}}), [[Македонија|македонски]] етномузиколог, [[педагог]], [[диригент]] и музички деец.
| name = Живко Фирфов
| image = [[File:Живко Фирфов.jpg|thumb|Живко Фирфов]]
| birthname = Живко Фирфов
| birthdate = 20 Ноември 1906
| location = Велес
| deathdate = 21 Јули 1984
| nationality = Македонец
| field = Етномузиколог, диригент, музички деец
}}
'''[[Живко Фирфов]]''' ({{роден во|Велес|Македонија}}, {{роден на|20|ноември|1906}} - {{починал на|21|јули|1984}}), [[Македонија|македонски]] [[Етномузикологија|етномузиколог]], [[педагог]], [[диригент]] и музички деец.
 
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктордокторат на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.
 
== Биографија ==
Музичка школа заврши во Белград во [[1931]] година. Во [[1939]] година ја објави својата прва етномузиколошка студија во списанието „Музика“, за интерпретација на македонската народна песна и за мелографската постапка при нејзиното собирање. Особено беше ангажиран во создавањето на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија [[Танец (ансамбл)|„Танец“]].
 
Живко Фирфов бил роден во [[Велес]] каде и го завршил основното училиште, музичка школа завршил во [[Белград]] во [[1931]] година по што се вработил како диригент во Земун<ref name="nsocom">Сојуз на композиторите на Македонија[http://www.socom.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1407:-1906-1984&catid=45:2008-11-26-13-19-05&Itemid=129&lang=mk]</ref>. Во [[1939]] година ја објавил својата прва етномузиколошка студија во списанието „Музика“, за интерпретација на македонската народна песна и за [[Мелографија|мелографската]] постапка при нејзиното собирање. По [[Втората светска војна]] се вратил во [[Скопје]] каде работел како шеф на Отсекот за уметност во Одделението за култура, уметност и други културни врски со другите народи при [[АСНОМ]], шеф е на отсекот за народна музика во [[Радио Скопје]]. Особено бил ангажиран во создавањето на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија [[Танец (ансамбл)|„Танец“]]. Како шеф на Одделението за народна музика и кореографија при Фолклорниот институт на [[СР Македонија]] и негов директор овозможува збогатување на музичката фонотека која остава широки можности за научни проучувања на македонскиот музички фолклор. До крајот на својот живот бил дописен член на Меѓународното фолкорно друштво [[ИФЦМ]] во [[Лондон]] и бил почесен претседател на секторот за Балкански игри при [[Меѓународното друштво за народни игри]] во Лондон, преку која функција овозможува широко промовирање и презентирање на македонскиот музички фоклор во целиот свет.
 
== Творештво ==
 
* “Суита” - за флејта и пијано<ref name="nsocom"></ref>
* “Варијации” - за пијано<ref name="nsocom"></ref>
* “Фантазија” - за оргули<ref name="nsocom"></ref>
* “Леика” - за сопран и пијано <ref name="nsocom"></ref>
* “Марика” - за сопран и пијано<ref name="nsocom"></ref>
* “Дротар”<ref name="nsocom"></ref>
* “Хумореска 1”<ref name="nsocom"></ref>
* “Хумореска 2” <ref name="nsocom"></ref>
* “Хумореска 3”<ref name="nsocom"></ref>
 
== Награди и признанија ==
* “13 Ноември” во 1963 година <ref name="nsocom"></ref>
* “Климент Охридски” во 1970 година <ref name="nsocom"></ref>
* “11 Октомври” за животно дело во 1971 година.<ref name="nsocom"></ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://mmc.edu.mk/IRAM/Conferences/XIIIConf/XIIIconfcont.html Текстови за Фирфов презентирани на Конференција на ИРАМ на Факултетот за музичка уметност-Скопје] {{en}}
* [http://www.socom.com.mk/ Сојуз на композитори на Македонија]
 
 
{{Никулец за биографија}}
110

уредувања

Прегледник