Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 177 бајти ,  пред 8 години
 
Уште во средината на [[17 век]], повеќе на хартија отколку во реалноста, постоела Скопска бискупија, чиј поширок дел се наоѓал во западниот Балкан. Светата Столица, само понекогаш именувала бискупи за Скопје, а почесто имала празен престол. Често се случувало повеќето бискупи да не живеат во Македонија. Дури помеѓу [[19 век]] и [[20 век]], ситуацијата со мисијата се стабилизирала. Во 1924 година Скопската бискупија била формирана како посебна диецеза, додека во [[1969]] година таа била споена со Косовската бискупија, формирајќи ја Скопско-Призренската бискупија, на чело со монсињор д-р Јоаким Хербут. Новото осамостојување на Скопската бискупија конечно се случило во 2000 година со дефинитивното повлекување на финалните граници во поранешна [[Југославија]], додека пак во [[Призрен]] постои само Апостолска Администрација.
 
Еден од основачите на Скопската Бискупија е Владимир Спиковски, меѓу народот познат како Џгоги.
 
== Бискупи ==
Анонимен корисник

Прегледник