Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува ckb:تەلەڤیزیۆن; козметички промени
с (Робот: Додава ckb:تەلەفزیۆن)
с (r2.7.3) (Робот: Менува ckb:تەلەڤیزیۆن; козметички промени)
* 1932 г.-Првата практична телевизиска камера ја прикажал Американецот со руско потекло [[Владимир Зворикин|Владимир Козма Зворикин]] (1889-1982). За разлика од Бердовата механичка, неговата била во целост електронска.
* 1950 г.-Телевизија во боја воспоставува американската компанија CBS.
* 1954 г.-Основана е [[Евровизија|Евровизијата]]та со цел промовирање на телевизијата во Европа.
* 1960-1961 г.-Целосно транзисторирана телевизија првпат е воведена во [[САД]].
* 1962 г.-Први прекуокеански слики се пренесени во живо преку комуникацискиот сателит [[Телстар]], кој го лансира [[НАСА]].
[[sl:Televizija]]
[[so:Telefishin]]
[[ckb:تەلەفزیۆنتەلەڤیزیۆن]]
[[sr:Телевизија]]
[[sh:Televizija]]

Прегледник