Разлика помеѓу преработките на „Палауански јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 12 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава pms:Lenga palauan)
с
|fam2 = [[Малајско-полинезиски јазици|малајско-полинезиски]] (МП)
|fam3 = [[Јадрени малајско-полинезиски јазици|јадрени МП]]
|fam4 = [[сундасундско-сулавески јазици|сундасундско-сулавески]] ?
|script = [[латиница]], [[катакана]]<ref>Thomas E. McAuley, ''Language change in East Asia,'' 2001:90</ref>
|nation = {{flag|Palau}}
}}
 
'''Палауанскиот''' е [[малајско-полинезиски јазици|малајско-полинезиски јазик]] кој е официјален јазик во [[Палау]]. Јазикот е дел од јазичното семејство [[австронезиски јазици]] и се смета дека е еден од двата јазика во [[Микронезија (регион)|Микронезија]] кои се дел од групата на [[сундасундско-сулавески јазици]]. Останатите јазици се дел или од [[микронезиски јазици|микронезиските јазици]] или од [[самоански јазици|самоанските јазици]].
 
==Класификација==

Прегледник