Разлика помеѓу преработките на „Сирак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава br:Emzivad)
с
{{otheruses4|социјалниот статус|житната култура|Сирак (житна култура)|други значења}}
 
[[Податотека:Thomas kennington orphans 1885.jpg|мини|десно|Сираци,„Сираци“ од [[ThomasТомас BenjaminКенингтон Kennington|Thomas Kennington]](1885)]]
'''Сирак''' или '''сираче''' е дете трајно оставена од своите родители.<ref>[http://www.merriam-webster.com/dictionary/orphan Merriam-Webster online dictionary]</ref><ref>Concise Oxford Dictionary, 6th edition "a child bereaved of parents" with bereaved meaning (of death etc) deprived of a relation</ref> Општата употреба го ограничува користењето на поимот за деца (или младите на животните) кои ги изгубиле двата родитела.
 
Во одредени животински [[вид]]ови каде таткото обично ја напушта мајката и младото пред или по раѓањето, младото ќе биде наречено сирак само кога мајката ќе умре, не сметајќи ја тогашната состојба на таткото.
 
 
 
{{никулец}}
 
 
 
 
 
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
[[Категорија:Човеков развој]]

Прегледник