Сергеј Брин: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава sq:Sergey Brin; козметички промени
с (r2.7.2+) (Робот: Менува de:Sergey Brin)
с (r2.7.3) (Робот: Додава sq:Sergey Brin; козметички промени)
 
Сергеј Брин ([[руски јазик|руски]]:Серге́й Миха́йлович Брин;роден {{роден на|21|август|1973}}) е руски и американски [[Информатика|информатичар]] и [[Претприемништво|претприемач]], најдобро познат како ко-основач, заедно со [[Лери Пејџ]], на [[Google]], најголемата [[Интернет]] компанија во светот.
[[Категорија:Руси]]
 
Во 2011, неговото лично богатство се проценува на 16.7 билијони долари. Брин имигрирал во [[Соединетите Американски Држави]] од [[Советскиот Сојуз]] на шестгодишна возраст. Тој дипломирал на Универзитетот во [[Мериленд]], следејки ги стапките на неговиот татко и дедо студирајќи математика како и компјутерски науки. По дипломирањето, заминува на [[Стенфорд]] каде се запознава со [[Larry Pag]]e, со кого подоцна стануваат пријатели. Тие ја преполниле нивната соба во студентскиот дом со ефтини компјутери и го употребиле [[data mining]] системот на Брин за да изградат супериорна истражувачка машина. Програмата станала популарна на Стандфорд и тие ги ставиле во мирување нивните докторски студии за да започнат со работата на [[Google]], во изнајмена гаража. Списанието [[Економист]] го смета Грин за „Просветлен Човек“ и некој кој верува дека знаењето е секогаш подобро од незнаењето, филозофија која е мото на [[Google]] и која овозможува сите светски информации да бидат универзално достапни и корисни.
 
== Референци ==
{{Reflist|30em}}
 
[[Категорија:Руси]]
 
[[am:ሰርጌይ ብሪን]]
[[qu:Sergey Brin]]
[[ru:Брин, Сергей Михайлович]]
[[sq:Sergey Brin]]
[[sk:Sergej Brin]]
[[sl:Sergey Brin]]

Прегледник