Прејди на содржината

Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува hr:Ćaba; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава hr:Kaaba)
с (r2.7.3) (Робот: Менува hr:Ćaba; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kaaba mirror edit jj.jpg|thumb|200px|right|Ќаба]]
'''Ќаба''' ([[арап.]] „коцка“) претставува најголемото свето место на [[ислам|исламот]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Масџид ал-Харам]] („Голема џамија“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
Самата градба е во облика на [[коцка]] и е висока околу 15 метри а долга 11 метри. Ова е градбата кон која се насочуваат муслиманите за време на молитвите. Правецот на насочување се нарекува ''кибла''. Се смета дека била создадена од страна на [[Адам]]. Во нејзиниот источен агол е вграден [[црн камен]] за кој се смета дека е остаток од [[метеорит]], и се верува дека тој бил испратен од страна на [[Бог]] по првиот грев направен од страна на Адам. [[Ибрахим]] овде го жртвувал своето јагне кон [[Бог]].
[[ko:카바]]
[[hi:काबा]]
[[hr:KaabaĆaba]]
[[id:Kakbah]]
[[ia:Kaaba]]