Разлика помеѓу преработките на „Електронска музика“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
r2.7.3) (Робот: Додава ur:برقیاتی موسیقی; козметички промени
с (Муг -> Моуг)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ur:برقیاتی موسیقی; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
[[ImageПодатотека:Teleharmonium1897.jpg|thumb|[[Telharmonium]], [[Thaddeus Cahill]] 1897]]
 
[[ImageПодатотека:Mixtur Trautonium.jpg|thumb|[[Trautonium]], 1928]]
Историски гледано, '''електронската музика''' започнува уште во почетокот на [[20 век]]. Во [[1913]] година, [[Луиџи Русоло]] (''Luigi Russolo''), деклариран како [[Футуризам|футурист]], во [[манифест]]от "''L'arte dei Rumori''" ("''[[Уметноста на шумовите]]''") пишува дека [[шум]]от ќе биде револуционерен момент во [[концерт]]ните сали. Тој вели, "Сево ова ќе направи уживателите на 'музиката' да вриштат...". Ќе ги изгради механичките музички [[инструмент]]и наречени ''[[Intonаrumori]]'', кои се инструменти што создаваат шумови.
 
Генерално гледано, музиката во 20-тиот век станува сè попристапна. Денес е веќе ректост да се чуе музика без било каква електронска манипулација. Од раните 80-ти години кога за прв пат се јавува [[Денс музика|dance музиката]], уште повеќе се засилува и развива употребата на овие уреди.
 
Простирајќи се назад во 70-тите години за да ги зграби деловите од [[диско|диското]]то и [[фанк|фанкот]]от, како и направите за електронско компонирање, набрзо електронската музика станува целосно нов ентитет. Во нејзиниот дводецениски развоен пат таа создава нови звуци и поджанрови во бескрај.
 
Нејзините почетоци се јавуваат во пост-диско средините на [[Чикаго]]/[[Њујорк]] и [[Детроит]], градови кои ги “родиле“ [[хаус|хаусот]]от и [[техно|техното]]то (секој посебно) во текот на 80-тите.
Подоцна во таа декада луѓето од [[Велика Британија]] кои оделе по клубовите најмногу се држеле до спојот на механичкото и сензуалното. Така тие “им ја вратиле услугата на гладните Американци“ со нови стилови како [[џангл]]/[[драм енд бејс]] и [[трип-хоп]].
 
Иако во раната фаза скоро целата електронска музика била за играње, во почетокот на 90-тите години [[продуцент|продуцентите]]ите правеле музика и за слушање (на слушалки), како и за чилаут зони (зони за разонода, релаксација). Сето тоа резултирало со десетина стилски фузии како амбиент-хаус, експериментално техно, [[тек-хаус]], електро-техно, и така натаму.
Типично за многуте стилови насобрани под еден чадор било фокусирањето кон играчките елементи (''danceable grooves''), слободната (лабава) структура на песната, а кај многу продуценти и непопустливата желба да најдат нов звук, без оглед на тоа колку бил млак резултатот.
 
[[tr:Elektronik müzik]]
[[uk:Електронна музика]]
[[ur:برقیاتی موسیقی]]
[[vi:Nhạc điện tử]]
[[war:Musika elektronika]]

Прегледник