Call of Duty: Modern Warfare 3: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 9 бајти ,  пред 10 години
с
ситна поправка
Нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
 
Играта беше пуштена во продажба на 8 ноември 2011 година за [[Microsoft Windows]], [[Xbox 360]], [[PlayStation 3]],<ref>{{cite news |url=http://www.telegraph.co.uk/technology/video-games/8518511/Call-of-Duty-Modern-Warfare-3-release-date.html |title=Call of Duty: Modern Warfare 3 release date |work=[[The Daily Telegraph]] |date=2011-05-17 |accessdate=2011-05-19 |first=Tom |last=Hoggins}}</ref> и за [[Wii]],<ref name="Wii Version of Call of Duty: MW3">{{cite web|url=http://www.gamestop.com/wii/games/call-of-duty-modern-warfare-3/92563|title=MW3 Wii Release Date in America}}</ref> со [[Call of Duty: Modern Warfare 3: Defiance|посебна верзија]] за [[Nintendo DS]] изработена од [[n-Space]]. Во Австралија, Wii верзијата беше пуштена во продажба на 23 ноември 2011 година.<ref>{{cite web|url=http://www.ebgames.com.au/wii-155047-Call-of-Duty-Modern-Warfare-3-Nintendo-Wii?utm_source=website&utm_medium=large_hero&utm_campaign=ModernWarfare3|title=MW3 Wii Release Date In Australia}}</ref> Во првите 24 часа од пуштањето во продажба, играта продаде 6.5 милиони копии само во САД и Велика Британија и заработи околу 400 милиони долари, правејќи ја најголемата продажба на сите времиња за првите 24 часа.<ref>{{cite web|url=http://xbox360.ign.com/articles/121/1212246p1.html|title=Modern Warfare 3 Has Biggest Launch Of Anything Ever|source=IGN|last=Macdonald|first=Keza|date=2011-11-11|accessdate=2011-14-11}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.gamespot.com/news/call-of-duty-modern-warfare-3-sets-new-launch-records-6345162|title=Call of Duty: Modern Warfare 3 sets new launch records|source=Gamespot|last=Magrino|first=Tom|date=2011-11-11|accessdate=2011-14-11}}</ref>
 
 
== Гејмплеј ==
 
Како и нејзините претходници, ''Modern Warfare 3'' е [[Пукачка игра од прво лице|пукачница од прво лице]]. На [[Gamescom]] 2011, [[Activision]] потврди дека [[Личен сметач|PC]] верзијата на ''Modern Warfare 3'' ќе поддржува dedicated сервери.<ref>{{cite web|url=http://www.joystiq.com/2011/08/17/modern-warfare-3-to-have-dedicated-servers-on-pc/|title=Modern Warfare 3 to have dedicated servers on pc|accessdate=2011-08-17}}</ref>
 
 
== Кампања ==
 
Играчот ја зазема улогата на различни карактери во текот на [[Самостојна видеоигра|сингл-плеер кампањата]], менувајќи перспективи низ приказната, која, како и во нејзините претходници, е поделена на три сета на мисии, наречени "Чинови". Секоја мисија во чиновите, е составена од серија на цели, кои се прикажани на [[Head-up дисплеј|HUD-от]], кој ја обележува насоката и растојанието од и до целите. Штетата нанесена на играчот е прикажана преку количеството на крв на HUD-от. Здравјето на играчот се регенерира со текот на времето. Целите во мисиите се разликуваат според нивните побарувања, движејќи се од треба играчот да дојде до некое место, да елиминира непријатели на означена локација, да ја одбрани локацијата од непријателски ескадрони, да управува со мини-ган и други оружја, да постави експлозиви на непријателски инсталации.
 
 
== Кооперативен мод ==
 
''Modern Warfare 3'' прикажува нов мод, наречен [[Преживувачки мод]] ([[Англиски јазик|анг.]] ''Survival Mode''. Овој мод можат да го играат еден или двајца играчи, борејќи се со бесконечни бранови на непријатели, со што, секој нареден бран е потежок е претходниот. Овој мод е достапен на сите [[Групна видеоигра|мултиплеер]] мапи. Играчот заработува пари за оружја, муниција, надградби, воздушна/земјена поддршка и опрема.<ref>{{cite web|last=Crecente|first=Brian|title=Hands On With Modern Warfare 3's Version of Horde Mode|url=http://ca.kotaku.com/5809650/hands-on-with-modern-warfare-3s-version-of-horde-mode|publisher=Kotaku}}</ref><ref>{{cite web|last=Schramm|first=Mike|title=Modern Warfare 3 preview: Spec Ops Survival mode|url=http://www.joystiq.com/2011/06/08/modern-warfare-3-preview-spec-ops-survival-mode/|publisher=Joystiq}}</ref> ''Special Ops'' модот се враќа од ''Modern Warfare 2''. Во овој мод има предизвикувачки мисии, кои овојпат, наместо 69 (како во Modern Warfare 2), имаат 48 ѕвездички. Некои оружја во Spec Ops се ексклузивни за тој мод, и ги нема во мултиплеерот.<ref>{{cite web|url=http://oneofswords.com/2011/11/some-mw3-info-from-the-gamespot-livestream|title=Some MW3 Info From The Gamespot Livestream|source=OneOfSwords|last=Amrich|first=Dan|date=2011-11-04|accessdate=2011-11-04}}</ref>
 
 
 
 
 
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Надворешни сајтови ==

Прегледник