Разлика помеѓу преработките на „Полн агол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 411 бајт ,  пред 13 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.172.179, вратено на последната верзија на Muad'Dib
с (Отстрането уредувањето на 62.162.172.179, вратено на последната верзија на Muad'Dib)
{{Агли}}
poln agol e agol 4isto kraci se sovpagaat a obladta mu e cela ramnina i toj iznesuva 180 stepeni
 
'''Полн агол''' е агол кој има 360 [[степен (агол)|степени]].
Полн агол остварува патот кој го поминува линијата/радиус на кружница, придржувајќи се на центарот на кружницата, и движејќи се се додека не стигне до почетната позиција.
 
{{мат-никулец}}
 
[[Category:Агол]]
[[Category:Математика]]

Прегледник