Call of Duty: Modern Warfare 3: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.553 бајти ,  пред 10 години
с
дополнување
с (r2.7.2+) (Робот: Додава en:Call of Duty: Modern Warfare 3)
с (дополнување)
 
 
'''''Call of Duty: Modern Warfare 2''''' (исто така нарекувана Call of Duty: MW3, Modern Warfare 3, Call of Duty 8 или едноставно MW3) е [[Пукачка видеоигра|пукачка]] [[видеоигра]] [[Пукачка игра од прво лице|од прво лице]] изработена од страна на [[Infinity Ward]], [[SLedgehammerSledgehammer Games]] во соработка со [[Raven Software]] и објавена од страна на ''[[Activision]]'' за [[Microsoft Windows]], [[PlayStation 3]] и [[Xbox 360]]. Ова е осмата игра во [[Call of Duty (серијал)|серијалот]], третата игра во ''Modern Warfare'' трилогијата и е директно продолжение на [[Call of Duty: Modern Warfare 2]].
 
Играта беше пуштена во продажба на 8 ноември 2011 година за [[Microsoft Windows]], [[Xbox 360]], [[PlayStation 3]],<ref>{{cite news |url=http://www.telegraph.co.uk/technology/video-games/8518511/Call-of-Duty-Modern-Warfare-3-release-date.html |title=Call of Duty: Modern Warfare 3 release date |work=[[The Daily Telegraph]] |date=2011-05-17 |accessdate=2011-05-19 |first=Tom |last=Hoggins}}</ref> и за [[Wii]],<ref name="Wii Version of Call of Duty: MW3">{{cite web|url=http://www.gamestop.com/wii/games/call-of-duty-modern-warfare-3/92563|title=MW3 Wii Release Date in America}}</ref> со [[Call of Duty: Modern Warfare 3: Defiance|посебна верзија]] за [[Nintendo DS]] изработена од [[n-Space]]. Во Австралија, Wii верзијата беше пуштена во продажба на 23 ноември 2011 година.<ref>{{cite web|url=http://www.ebgames.com.au/wii-155047-Call-of-Duty-Modern-Warfare-3-Nintendo-Wii?utm_source=website&utm_medium=large_hero&utm_campaign=ModernWarfare3|title=MW3 Wii Release Date In Australia}}</ref> Во првите 24 часа од пуштањето во продажба, играта продаде 6.5 милиони копии само во САД и Велика Британија и заработи околу 400 милиони долари, правејќи ја најголемата продажба на сите времиња за првите 24 часа.<ref>{{cite web|url=http://xbox360.ign.com/articles/121/1212246p1.html|title=Modern Warfare 3 Has Biggest Launch Of Anything Ever|source=IGN|last=Macdonald|first=Keza|date=2011-11-11|accessdate=2011-14-11}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.gamespot.com/news/call-of-duty-modern-warfare-3-sets-new-launch-records-6345162|title=Call of Duty: Modern Warfare 3 sets new launch records|source=Gamespot|last=Magrino|first=Tom|date=2011-11-11|accessdate=2011-14-11}}</ref>
 
 
== Гејмплеј ==
 
Како и нејзините претходници, ''Modern Warfare 3'' е [[Пукачка игра од прво лице|пукачница од прво лице]]. На [[Gamescom]] 2011, [[Activision]] потврди дека [[Личен сметач|PC]] верзијата на ''Modern Warfare 3'' ќе поддржува dedicated сервери.<ref>{{cite web|url=http://www.joystiq.com/2011/08/17/modern-warfare-3-to-have-dedicated-servers-on-pc/|title=Modern Warfare 3 to have dedicated servers on pc|accessdate=2011-08-17}}</ref>
 
 
 
 
 
 

Прегледник