Разлика помеѓу преработките на „Откровение на Јован“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
r2.7.3) (Робот: Додава gl:O Apocalipse; козметички промени
с (Бот Додава: vep:Nägudezkirj)
с (r2.7.3) (Робот: Додава gl:O Apocalipse; козметички промени)
Според името на текстот, авторот себе си се нарекува Јован, и во првата глава од текстот нагласува дека е слуга на [[Исус Христос]] и дека е во затворот во [[Патмос]]. Во раното христијанство исклучително се сметало дека автор на овој текст е [[апостол Јован]]. Денеска околу ива постојат мислења дека можеби не се работи за апостол Јован. Откровението било напишано во периодот околу 90 до 100 година.
 
Откровението е предмет на дискусии и различно толкување на голем број истражувачи и теолози. Самото послание зборува за второто доаѓање на Исус Христос и исполнувањето на божјиот план за победата над злото. Откровението било наменето за христијаните кои биле постојано прогонувани во империјата.
 
[[Категорија:Книги од Новиот Завет]]
[[fr:Apocalypse]]
[[fur:Libri de Apocalìs]]
[[gl:O Apocalipse]]
[[hak:Khí-sṳ-liu̍k]]
[[ko:요한 묵시록]]

Прегледник