Разлика помеѓу преработките на „Бурса (покраина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 18 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Province TR
|name=Bursa
'''Бурса ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Bursa'') е провинција во западна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Бурса]]. Покраината има 2 413 971 жители (2006) и плоштина од 11 043 кв.км. Разделен е на 17 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}

Прегледник