Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{внимание}}
Полуцилиндрично'''Апсида''' е полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
 
{{никулец}}

Прегледник