Разлика помеѓу преработките на „Ајдин (покраина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува tl:Lalawigan ng Aydin)
с
}}
'''Аидин''' ([[турски јазик|турски]]: ''Aydın'') е провинцијапокраина во југозападна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Аидин]]. Покраината има 950 000 жители (2006) и плоштина од 7 922 кв.км. Разделен е на 8 општини.
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}
{{Шаблон:Провинции во Турција}}
 
[[Категорија:ПровинцииПокраини во Турција]]
 
[[ace:Propinsi Aydın]]

Прегледник